Varenie a kuchárske umenie je každodennou súčasťou našich rozhovorov. Len si spomeň, kedy naposledy si prežil deň bez toho, aby sa objavila najzásadnejšia otázka: „Čo budeme jesť?" Tri magické slová, ktoré môžu odštartovať širokú škálu reakcií. Od presadzovania obľúbených jedál až po sľuby, že už spolu nikdy neprehovoríte. Raz darmo, potrebu jesť máme zakódovanú v DNA. A keď už čosi pred sebou pripravené máme, tak sa snažíme dostať až na dno taniera.
![]() |
Ktorú z kníh si vyberieš? (zdroje: Absynt, Albatros Media, Ikar) |
Možno budeš prekvapený, ale kulinárska téma nie je výsadou výlučne kuchárskych kníh. Keďže bez koláčov niekedy nie je ani tvorivosť, viacerí spisovatelia zakomponovali túto neodmysliteľnú súčasť našich životov aj do svojich príbehov. Dnes ti ponúkam na ochutnávku tri z nich.
Jacky Durand – Stratený receptár a láska, ktorá neumrela
Henri a Julien. Otec a syn. Kuchár a kuchár. Príbeh francúzskeho autora Jackyho Duranda približuje komplikovaný vzťah dvoch členov jednej rodiny. Obaja sú tvrdohlaví a obaja milujú varenie. Keď otec Henri umiera, Julien sa snaží zaplniť prázdnotu hľadaním strateného receptára. Vďaka spomienkam na svoje kuchárske začiatky si postupne začína uvedomovať to, ako veľmi sa ich životy navzájom ovplyvnili. Napriek tomu, že otec nesúhlasil s tým, aby sa syn venoval rovnakému povolaniu. Napriek tomu, že si syn stále nachádza cestičku, ktorou sa k tejto svojej vášni (či poslaniu?) vráti. Francúzsky príbeh je plný emócií, chvíľkových zážitkov a nefalšovanej chuti do života. Odporúčam všetkým čitateľom, ktorí dokážu aj v nenápadných rodinných románoch nájsť skrytý knižný poklad.
Július Satinský – Nevarím, nevaríš, nevaríme!
Kto si pamätá na reláciu Varím, varíš, varíme? Áno, to bol ten televízny program 90. rokov minulého storočia, v ktorom akýsi neznámy pán začínal s úsmevom svoj recept slovami: „Dáme variť 5 litrov prasacej krvi..." Známy slovenský komik Július Satinský sa zhruba v rovnakom čase rozhodol potešiť poslucháčov istého komerčného rádia. Jednou zo súčasti jeho rozhlasovej relácie bola aj rubrika, totožná s názvom knihy. A čo si z nej môže čitateľ odniesť? Prostredníctvom chuťových pohárikov precestuje zemeguľu a spozná rozličné kultúry a zvyky. V tejto útlej knižke sa Satinský nevyhýba ani otázkam etiky stolovania a tak má nakoniec čitateľ v rukách kompletného sprievodcu pôžitkárstvom. Od chutných aperitívov sa cez exotické hlavné chody dostane až po čerešničku na torte – trávenie trávenia s rodinou. Pretože, ak sa nie je s kým o jedlo podeliť, aj tá chuť naň akosi klesá. Humor, irónia a nadhľad – aké lepšie ingrediencie na príjemné čítanie potrebuješ?
Witold Szabłowski – Ako nakŕmiť diktátora
Že sa o kuchároch nedajú robiť zaujímavé knihy? Pokračovateľ poľskej reportážnej školy Witold Szabłowski nás všetkých presviedča o opaku. Má to len jeden háčik. Lepšie povedané, poriadny hák. Títo šéfkuchári a šéfkuchárky pôsobili v kuchyniach známych svetových diktátorov – Saddáma Husajna, Idiho Amina, Envera Hodžu, Fidela Castra a Pol Pota. Veď každý diktátor bol aj človekom. A každý človek potrebuje niečo jesť. Pripravované jedlá sa v živote týchto kuchárov stávajú zdrojom pochvaly a spoločenského postavenia, rovnako však aj strachu a paranoje. Vraždy spolupracovníkov, zákulisné palácové vojny aj varenie v dažďových pralesoch, to všetko môže postretnúť kuchára v jednom dobrodružnom živote. A niekedy ho môžu od násilnej smrti deliť len zadržané vetry nenásytného syna diktátora, vypustené v správnu chvíľu.
Komentáre
Zverejnenie komentára