Preskočiť na hlavný obsah

Prelistuj sa rokom 2024: Čo vieme o tom, čo jeme?

Nielen láska prechádza cez žalúdok. Občas nás prekvapí, čo všetko sme schopní skonzumovať. A koľko toho dokážeme minúť. V druhom zadaní našej knižnej výzvy Prelistuj sa rokom 2024 ťa preto chceme priviesť k tomu, aby si sa nad stravovaním a udržateľným nakladaním s potravinami zamyslel.

Bojuješ proti cukru?

Na tému zdravého stravovania pritom nutne nemusíš natrafiť len pri kuchárskych knihách. Aktívny prístup k nášmu zdraviu sa stal vďačným námetom aj pri iných druhoch literatúry faktu ako sú populárno-vedecké príručky či knihy o životnom štýle. Určite rozumieš tomu, že ti žiaden zaručený recept na zdravý život dať nevieme. Všetci sme rozdielni, máme odlišný prístup k potravinám aj vlastnému telu. V tomto blogu ti tak skôr predstavíme pestrý tanier rozličných prístupov – od tradičných diét až po myšlienku nulového odpadu.

Aké skvelé by bolo, keby sme vedeli ku liečbe konkrétnej choroby priradiť prislúchajúcu zmenu stravovania a vhodný jedálniček, nie? Nejaké poznatky v tejto oblasti už vedci samozrejme nazbierali. Napríklad v knihe nemeckého doktora Jörga Zittlaua Ako sa liečiť vhodnou stravou zistíš, že na nízky krvný tlak je vhodné pridať do jedla rozmarín a pri cestovných nevoľnostiach dobre poslúži zázvor. Americký lekár Michael Greger zas vo svojej knihe Ako nezomrieť prepája vybrané potraviny s ich preventívnym a ochranným pôsobením pri najrozšírenejších civilizačných chorobách. Pravdaže, prím hrajú ovocie, zelenina. strukoviny a obilniny. Bojovníkmi proti vysokému krvnému tlaku sú v tomto prípade podrvené ľanové semienka a ibištekový čaj. 

Prepojíš teóriu s každodenným životom?

Zápornými postavami v rámci zdravého stravovania bývajú často cukry a ich nadmerná konzumácia. Publikácia Skroť svoj cukor od dvojice amerických autorov Richarda Jacobyho a Raquel Baldelomarovej poukazuje na prepojenie stravy s vysokým obsahom cukru so vznikom opuchov a tlakov na nervy. Francúzska biochemička Jessie Inchauspé zas vo svojej Glukózovej revolúcii ponúka detailný pohľad na hladinu cukru v krvi a spôsoby, akými je možné ju ovplyvňovať cez správne poradie jedál či pitie octovej vody. 

Diéty v akomkoľvek ponímaní prinášajú väčšinou vyhranené reakcie. Buď ich zbožňuješ a odporúčaš ďalej alebo len nechápavo krútiš hlavou. Jednou zo svetovo najznámejších je tá od francúzskeho výživového poradcu Pierra Dukana. Na akom princípe teda funguje Dukanova diéta? Strava je vystavaná na prírodných bielkovinách a ak chceš diétu úspešne absolvovať, tak ťa čaká prechod cez útočnú, striedavú, konsolidačnú a stabilizačnú fázu. Vo fázach sa potom prechádza od obdobia výhradnej konzumácie bielkovín k postupnému rozširovaniu jedálnička. Zdá sa ti tento popis chaotický? Možno ti pomôže Stravovací kompas nemeckého vedca Basa Kasta. Autor prehľadne zhŕňa vedecké poznatky o tukoch, cukroch aj bielkovinách a upozorňuje na mýty, ktoré ohľadom nich pretrvávajú.

Aj knihy o diétach majú svoju hrúbku...

Významnou témou posledných rokov sa stala aj potravinová udržateľnosť a koncepcia nulového odpadu. Európska komisia upozornila na to, že až tretina potravín v potravinovom reťazci sa zničí či znehodnotí. Už v roku 2030 sa z potravín môže stať najväčší zdroj globálnych emisií. Rozmarný prístup k potravinám znamená veľakrát aj nezmyselné plytvanie peniazmi. Americká spisovateľka Dana Gundersová vo svojej knihe Kuchyňa bez odpadu približuje fakt, že bežný Američan denne vyhodí do koša potravinové zvyšky v hodnote 30 dolárov. K udržateľnému prístupu je potrebné nasmerovať najmladšie generácie. Na tento účel môže dobre poslúžiť knižná séria Planéta Zem sa usmieva od slovenskej spisovateľky Danky Moderdovskej. Každá knižka sa venuje jednej zo stránok bezodpadového spôsobu života – opätovnému používaniu, zamietnutiu zastaralých postupov, znižovaniu odpadu, recyklácii a kompostovaniu. 

Na tieto témy objavíš v našom on-line katalógu ešte množstvo ďalších kníh. V prípade, že sa chceš aj vďaka našej knižnej výzve Prelistuj sa rokom 2024 dozvedieť o zdravom stravovaní niečo viac, určite sa u nás v knižnici zastav a my ti s radosťou pomôžeme. Aké bude tretie zadanie knižnej výzvy? Sleduj tento blog, náš facebookový aj instagramový profil aj v marci a určite ho zachytíš.    

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Tam, kde rastú knihy a s nimi aj čitatelia

Streda. 22. máj. Pre mnohých celkom obyčajný deň. My sme sa však rozhodli, že pre teba práve v tento dátum pripravíme podujatie, na ktoré môžeš spomínať. Druhý ročník knižničného festivalu Záhrada plná kníh do Rožňavy opäť priviedol príjemných hostí aj šikovných ľudí z regiónu. A vďaka tomuto blogu sa o jeho príbehu i priebehu dozvieš viac.  Všetko pripravené! Len aby počasie vydržalo... Čo si mohol od podujatia s názvom Záhrada plná kníh tento rok očakávať? V prvom rade sme ti chceli poskytnúť kultúrne vyžitie a nezabudnuteľné zážitky. Je nám ľúto, že počasie malo iné plány. Ukázali sme však, že knihovníci sú pripravení na všetko a žiaden bod programu festivalu sme neoželeli. Poznáš to príslovie o dobrých ľuďoch? My a naši hostia sme počas stredajšieho dňa boli jasným dôkazom jeho platnosti. Si pripravený/á prežiť ho s nami opäť? Začíname! Všetci čítali s radosťou Záhrada a domáce zvieratká jednoznačne idú dokopy. Keď sa k tomu pridajú tiež obľúbené knihy, vznikne príjemné poseden...

Slnko, sparno, knižnica...alebo ako sme prežili leto

Miešané nápoje, piesok pod nohami a bezstarostné vytváranie zásob vitamínu D. Takáto idyla v knižnici počas letných mesiacov určite nevládne. Hoci priznávame, že aj u nás máme o čosi menší ruch ako počas iných mesiacov roka. S aktivitami sme však rozhodne v júli ani auguste "nesekli" a tak ti v tomto blogu pripomenieme, čím žila knižnica počas leta 2024. Okno do leta Našou prioritou bolo samozrejme to, aby sme ti ponúkli čo najširšiu ponuku kníh na príjemné chvíle letného čítania. Stačilo sa len prelúskať  on-line katalógom , alebo sa prísť schladiť počas rekordných horúčav do našich, predsa len o čosi chladnejších priestorov. U nás ťa potom vždy vieme oboznámiť s horúcimi knižnými novinkami, ktorých počas rekordne teplého leta pribudlo neúrekom.  Mohol/-la si sa tak potešiť z nových románov od populárnej  Lucindy Rileyovej , letných romancí z vydavateľstva Metafora , taktiež však i z pokračovaní obľúbených detektívnych sérií od Lisy Reganovej či Roberta Bryndzu . V...

BOOKtóber – keď je v knižnici rušno

Október je jedným z mesiacov, pri ktorých má človek pocit, že trvá nekonečne. Dni sa skracujú, úloh pribúda a pracovný i školský kolobeh funguje na plné obrátky. Taktiež však môže tento kalendárny mesiac neskutočne rýchlo preletieť. Najmä keď sa naplní zaujímavými aktivitami a podujatiami. To bol aj prípad našej knižnice, ktorá zažila celkom rušný BOOktóber.   Väčšinu októbrových podujatí sa nám podarilo realizovať cez projekt s názvom Zalistujte v nás. Ten sme mohli spustiť v roku 2024 vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Zopár zaujímavých stretnutí v rámci daného projektu na nás čaká podobne i v novembri, preto neprestávaj sledovať naše sociálne siete. Inšpiráciu k účasti na nich môžeš nabrať v nasledujúcich riadkoch.  Vonku prázdno a dnu... Veľkým ťahákom pre všetkých fanúšikov slovenskej detektívky bolo stretnutie s jedným z najznámejších autorov tohto žánru v poslednom desaťročí – Františkom Kozmonom. Nitriansky rodák debutoval v roku 2014 knihou Posledný...