Preskočiť na hlavný obsah

Podcast Knižnica od A po Z: De bolo, tam bolo – deti v knižnici

Za sedemdesiatimi regálmi a sedemsto policami bola-nebola zázračná krajina. Namiesto škriatkov a víl ju obývali čudesné stvorenia. Kládli obdĺžnikové veci jednu vedľa druhej a potom na ne svietili zvláštne blikajúcimi prístrojmi. Snažili sa udržiavať poriadok vo svojom večne neporiadnom kráľovstve. Zoznámte sa s nimi. Voláme ich tety knihovníčky a ujovia knihovníci. Tento príbeh však nebude o nich, ale o vás. Našich detských čitateľoch.



KNIŽNICA od A po Z

(nonšalantný podcast Gemerskej knižnice)


Časť 4: De bolo, tam bolo – deti v knižnici


Ktorá kniha ti pripomína detstvo? Pri akom diele si spomenieš na radosť z objavovania písmeniek? Alebo je to knižka, z ktorej ti mama a oco čítali najčastejšie? Mne sa pri knihách z detstva vždy ako prvé vybavia Dobšinského Slovenské rozprávky. Moji rodičia nám ich čítali pred spaním a v správnom duchu 90. rokov ich aj nahrávali na kazety. Doteraz si pamätám na praskanie prehrávača, aj na to, ako sme napäto čakali, čo sa z tej zázračnej vecičky ozve. Mama mala ku knižkám bližšie, no ja so sestrou sme sa zabávali viac vtedy, keď nám rozprávky čítal otec. So silným východniarskym prízvukom a prestávkami na nesprávnych miestach. Pretože aj takéto maličkosti svedčia o láske rodičov k dieťaťu. Ak čítaš napriek tomu, že ku knihám nemáš blízky vzťah. Vieš však, že tento často otravný úkon deťom prináša radosť a pozitívne zmeny. A o tom to všetko je.


Aj v našej knižničnej pevnosti nájdeš obrovskú kopu zaujímavých príbehov. Stačí len vybehnúť na bájne 1. poschodie. Ako to na našom oddelení pre deti a mládež vyzerá? Jedným slovom – pestrofarebne. Tyrkysová sedačka, na stenách graffiti a na lavičke hŕby práve vrátených kníh. A poväčšine je tam celkom plno. Špecifikom detského oddelenia je, že tam málokedy vstupuje čitateľ sám. Vychovávateľky a učiteľky podnikajú dobrodružné výlety s celým húfom zvedavých drobcov. Nespratní tínedžeri čelia zvyčajne pri svojich šibalstvách prísnym pohľadom svojich nedobrovoľných utláčateľov – triednych či slovenčinárov. Každodennou realitou sú však najmä rodinné brigády, ktoré vykonávajú pravidelné nálety na naše regály. Veľký nákup sa tak dá v Rožňave urobiť aj mimo nonstop otvorených supermarketov. Najväčšou výzvou sa potom stáva to, keď si najmenší člen rodiny vyberie rozmerovo najväčšiu knihu v našej knižnici. Ver mi, že sa to stáva častejšie, než by si si myslel...


Hlavným hnacím motorom nášho rozprávkového korábu je kreativita v spojení s aktívnym prístupom. Veď ak ku nám už raz detský čitateľ zavíta, nemal by len bezducho prechádzať prstami po chrbtoch knižiek. Naše detské oddelenie je tak trochu detská izba. Len trošku viac zaprataná knihami. A spoločenskými hrami. A ceruzkami, omaľovánkami a výkresmi. Čiže taký normál. Do plusu máme ešte bábkové divadlo, ku ktorému si naši najmenší návštevníci vždy nájdu najkratšiu možnú cestu. Rovnako ako tvoji rodičia, ani my nechceme, aby si u nás míňal čas bezduchým pozeraním do mobilu či tabletu. Radšej ťa potom zamestnáme konkrétnou činnosťou. Toto si môžeš vymaľovať, tamto vystrihnúť a hento poskladať. Veľa vecí teda robiť môžeš, ale do ničoho tlačený nie si. Naši pravidelní miničitatelia sa aj tak hneď dostanú do svojho knižničného módu. Niekedy ním môže byť len vylovenie obľúbenej knižky a sedenie v obľúbenom kresle.


A tie knižky to vám je záhada sama osebe. Veľakrát sme aj my sami prekvapení, čo za poklady skrýva pomyselná knižničná truhlica. Pre maličkých a maličké máme pripravené leporelá a knihy s veľkými písmenkami. Nech ich hneď pri prvom stretnutí príliš nevyľakajú. 

Dôležitým prvkom je v tomto prípade hmat. Náš knihovo-plyšový Medvedík požiarnik by vedel hovoriť svoje. Rovnako ako knihy s kúzelnou baterkou, zvukovými tlačidlami či najnovšie s interaktívnym perom. Chtiac-nechtiac tak útočíme na všetky zmysly, nech to našim malým objaviteľom dáva dokopy aspoň nejaký nezmysel. 


Šiestym zmyslom potom disponuje naša detská úderka Naty a Mirka, ktoré vždy vedia priviesť vaše pátranie po správnej knihe ku rozprávkovému koncu. Spokojné úsmevy a zaneprázdnené ruky rodičov aj ich ratolestí to hádam dostatočne dosvedčujú. Tretím kvietkom povestnej Dobšinského knihovníckej Trojruže je potom Táňa, ktorá sa nestará len o spokojnosť detských očí, ale v prvom rade uší. Ako? Cez posluch obľúbených piesní pre menších i väčších výmyselníkov.   


Keď už máš učenie písmen za sebou a kvária ťa školské povinnosti, naše oddelenie pre deti a mládež môže byť pre teba príjemným útočiskom. Nájdeš tu únikové cesty rozličného druhu. Svetom klasických rozprávok ťa sprevádzajú kráľovské koruny. Ak ťa uchvátili animované filmy a seriály, môžeš si byť stopercentne istý, že na deväťdesiat percent sa ich knižné verzie nachádzajú v našich policiach. Viem, viem, čísla do toho pliesť radšej nebudeme. No kým sme pri nich, v regáloch si hovie aj Zábavná matematika. Môže byť? Výpočet rozličných žánrov pre tentoraz ukončíme s bájami, bájkami, legendami a povesťami. Máme tu pre deti aj tínedžrov fúru ďalších lákadiel, no budeme ich pre istotu dávkovať postupne. Určite si to už v živote zažil. Keď na teba niekto vychrlí tisíc rôznych možností a ponúk, jedinou možnou cestou je únik. A my chceme, aby si u nás nejakú chvíľu zostal.


Končí sa nám ďalšia časť nášho knižničného podcastu. Čo ťa zaujalo najviac? Máš pre nás nejaký námet na tému či prípadne otázku, ktorú nám chceš položiť? Daj nám vedieť na Spotify, Youtube či na našej facebookovej stránke. Za všetky doterajšie komentáre ďakujeme a tešíme sa opäť na spoločné stretko pri písmenku E. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

inKnižnica – náš prvý knižničný blog

Sme tu! Milý čitateľ, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave sa dnešným dňom oficiálne stáva súčasťou blogového sveta. Priestory, ktoré dôverne poznáte B udeme sa ti tu snažiť príjemným spôsobom sprostredkovať rozličné myšlienky a informácie, emócie aj inšpirácie.  L ebo vďaka blogom sa môžu ľudia aj v on-line prostredí zbližovať a vytvárať silnú komunitu. A o to nám predsa ide.  Ak sa v priestoroch našej knižnice cítiš príjemne a útulne, dúfame, že sa tieto pocity cez články prenesú tiež do nášho nového internetového  „domova".  O čom budeme písať?  O všetkom, čo s nami súvisí. O knihách. O podujatiach. O našom regióne  Gemeri. A aj o stretnutiach s tebou, naším čitateľom/čitateľkou. A prečo sme nášmu knižničnému blogu vybrali práve tento názov? Za mnoho ďalších slov ti to prezradí táto jednoduchá  g rafika. inKnižnica – nový knižničný blog na slovenskom internete

Naj knihy roka 2023: Kto by nechcel byť geniálny?

Naša knižnica ti ponúka možnosť získavať vedomosti, v akejkoľvek oblasti sa o to pokúsiš. Či už chceš vedieť niečo o podlahovom kúrení alebo súčasnej geopolitickej situácii. Aj v roku 2023 sme do knižného fondu zaradili množstvo novej a kvalitnej náučnej literatúry. O ktoré konkrétne tituly bol najväčší záujem? Priblížime ti TOP 10 kníh z literatúry faktu. Máte tu nejakú dobrú knihu? Najčítanejšie knihy na oddelení náučnej literatúry V čase vydania knihy  Rýchlokurz geniality  Ľudovít Ódor ešte asi netušil, že o rok bude politickým lídrom našej krajiny. Publikácia poukazuje na trendy súčasnosti a budúcnosti, pričom každému čitateľovi sa snaží rozšíriť obzory a uspokojiť hlad po vedomostiach. Knihu dopĺňa aj množstvo ilustrácií, grafov či karikatúry známeho umelca Shootyho. Rýchlokurz sa stal najpožičiavanejšou knihou náučného oddelenia v uplynulom roku.  Kým Ódorova kniha má čitateľa nasmerovať k uvedomelej budúcnosti, kniha britskej spisovateľky Lucy Adlingtonovej Krajčírky z Auschwit

Tam, kde rastú knihy a s nimi aj čitatelia

Streda. 22. máj. Pre mnohých celkom obyčajný deň. My sme sa však rozhodli, že pre teba práve v tento dátum pripravíme podujatie, na ktoré môžeš spomínať. Druhý ročník knižničného festivalu Záhrada plná kníh do Rožňavy opäť priviedol príjemných hostí aj šikovných ľudí z regiónu. A vďaka tomuto blogu sa o jeho príbehu i priebehu dozvieš viac.  Všetko pripravené! Len aby počasie vydržalo... Čo si mohol od podujatia s názvom Záhrada plná kníh tento rok očakávať? V prvom rade sme ti chceli poskytnúť kultúrne vyžitie a nezabudnuteľné zážitky. Je nám ľúto, že počasie malo iné plány. Ukázali sme však, že knihovníci sú pripravení na všetko a žiaden bod programu festivalu sme neoželeli. Poznáš to príslovie o dobrých ľuďoch? My a naši hostia sme počas stredajšieho dňa boli jasným dôkazom jeho platnosti. Si pripravený/á prežiť ho s nami opäť? Začíname! Všetci čítali s radosťou Záhrada a domáce zvieratká jednoznačne idú dokopy. Keď sa k tomu pridajú tiež obľúbené knihy, vznikne príjemné posedenie s