Pekné slnečné dni akoby nás priamo vyzývali na to, aby sme ich trávili kdesi v prírode a v spoločnosti našich domácich miláčikov. Zvieracia ríša je, podobne ako v našom každodennom živote, aj v literatúre zdrojom nekončiaceho sa spoznávania a zaujímavých zážitkov. Vo štvrtom zadaní našej knižnej výzvy Prelistuj sa rokom 2024 sme sa tak rozhodli vydať po stopách zvierat.
![]() |
Zvieracia ríša v superlatívoch |
Medzi najpopulárnejšie výhovorky školákov patria tie, v ktorých sa o likvidáciu zošitov, zadaní či učebníc postarajú zvieratká v domácnosti. Možno nám nebudeš veriť, ale zopár psov sa už pustilo aj do našich kníh. Hádam ide o náruživých čitateľov. Zvieratá sa však častejšie objavujú na druhom konci čitateľského reťazca – teda ako hlavné postavy príbehov, encyklopédií a príručiek. Zopár takýchto nečakaných hrdinov si predstavíme aj v dnešnom blogu.
![]() |
Stopy po nich nájdeš všade v knižnici |
Pestrý svet fauny však detským čitateľom obšírnejšie priblížia najmä encyklopédie. Medzi starú dobrú klasiku patrí v tejto oblasti Nepoznaný svet zvierat od anglického prírodovedca Michaela Chineryho. Bohato ilustrovaná kniha ponúka pohľad na zvieratá žijúce v rozličných prostrediach – v lesoch, na savanách či prériách alebo pri riekach a jazerách. Modernejšie spracovanie sveta zvierat s podtitulom 1001 zaujímavostí vzhľadom na jednotlivé svetadiely ponúka rovnomenná publikácia z vydavateľstva Matys. Ochranársky a vzdelávací rozmer zas môžeme nájsť v knihe Chráňme si svet!: Živočíchy, ktorá poukazuje na vplyv znečistenia aj zmien podnebia na správanie a život rozličných živočíchov.
Zvieratká sú taktiež hlavnými hrdinami rozprávok a fantastických príbehov. Napríklad taký poník Zorka, veverička Sofi či ježko Viki zo série Zvieratká z Kúzelného lesa sa častejšie udomácnia u vás doma na policiach ako v našich regáloch. Vďaka veľkým písmenkám a sympatickým zvieracím hrdinom ide o ideálne rozprávanie na dobrú noc pre všetkých malých školákov. Moderné ilustrácie a svojská ústredná dvojica v podobe Králika a medvedice od írskeho hudobníka Juliana Gougha k sebe zas pritiahnu čitateľov, ktorých bavia netradičné priateľstvá. Ak by si mal každý domáci miláčik zaslúžiť samostatnú knihu, tak nech potom vyzerá ako Dášenka od Karla Čapka – s ilustráciami, fotografiami a človečinou na každej strane. Stretnú sa vlk, žralok, had a piraňa. To nie je začiatok žiadneho vtipu, ale jednej z najobľúbenejších komiksových sérií posledných rokov. Na našich regáloch sa preto dlho neohrejú práve Smradi Aarona Blabeyho. Na záver ešte jedna malá rada. Keď chceš spoznať viac príbehov so zvieratkami, choď priamo k regálu s knihami so žltou nálepkou psíka.
Zaujímavosti zo zvieracej ríše však nemusíš hľadať len na oddelení pre deti a mládež. Množstvo kvalitnej literatúry nájdeš i na náučnom oddelení. A nenachádzajú sa tam len objemné encyklopédie. Komplexný pohľad na vtáčí svet ponúka americká autorka a ornitologička Jennifer Ackermanová v knihe Genialita vtákov a prízvukuje, že tieto tvory si našli vlastný spôsob, ako používať hlavu. Vedia otvárať zámky, vylúštiť hlavolamy, no taktiež si zapamätať rozdelenie rastlín na veľkej ploche. Kritickým pohľadom často nazeráme aj na rozličné druhy hmyzu. Nórska biologička Anne Sverdrup-Thygeson však zastáva názor, že hmyz je úžasný a presviedča o tom v diele, v ktorom sa okrem iného dozviete aj o vzájomnom vzťahu hmyzu s inými zvieratami i rastlinami a jeho vplyve na čistenie životného prostredia.
![]() |
Čo vy na to, doktor Dolittle? |
Niekedy stačí k porozumeniu nášho domáceho miláčika to, aby sme si vedeli správne vysvetliť signály, ktoré nám svojím správaním vysiela. Na ich pochopenie máme v našom knižničnom fonde publikácie Ako rozumieť reči zvierat od Christiana Kühla či Řeč zvířat holandskej spisovateľky Evy Meijerovej. Tušil si napríklad, že keď kôň pregĺga, tak sa nudí? Alebo si zober život včely, ktorá sa vrtí rýchlejšie a pomalšie v závislosti na tom, ako ďaleko sa od nej nachádza potrava. V prípade, že budeš potrebovať konkrétne zviera identifikovať, môžeš siahnuť po fotografických sprievodcoch ako sú Zvieratá Európy či Cicavce.
![]() |
Máme u nás celý zverinec 😆 |
Celkom nás prekvapilo, že veľa zverov je možné nájsť aj na regáloch v oddelení beletrie pre dospelých. Viaceré knihy popisujú skutočné príbehy stretnutí ich autorov so svetom zvierat. Platí to aj pri diele britskej spisovateľky Helen Jukesovej Srdce včely má pět komor o jej znovuobjavení sa pri starostlivosti o úle. Juhoafričan Rupert Isaacson nám zas približuje cestu za uzdravením autistického syna cez stretnutia s divokými koňmi na mongolských stepiach v románe Léčba koněm. Francúzsky spisovateľ Sylvain Tesson sa zas rozhodne zájsť s kolegom fotografom na výlet do Tibetu, kde čakajú na zasnežených pláňach Himalájí na dokonalú fotku Snežnej leopardice. Podobne dobrodružnú výpravu absolvuje americká novinárka Diana Marcumová, ktorá vo svojej knihe V údolí motýľov objavuje motýliu farmu a životné hodnoty v dažďových pralesoch Belize.
Zvieratá taktiež nahrádzajú chýbajúci ľudský kontakt. Hovoriť by o tom vedel Dan, ktorého priateľka po štyroch rokoch vzťahu opustí a na rozlúčku mu nechá pred dverami bieleho bezsrstého psa. Čakanie na Pesa – hlavného zvieracieho hrdinu románu Marka B. Millsa teda môžeme považovať aj za metaforu čakania v našich bežných medziľudských vzťahoch. Ironický a satirický nádych má tiež dielo kenského spisovateľa Johna Ironmongera s názvom Nezabudnite na veľrybu. V malom meste St. Piran vyplaví najprv more na breh neznámeho nahého muža a neskôr pri mestečku uviazne aj veľryba. Ako sa s touto nezvyčajnou situáciou vysporiada malá pobrežná komunita? Dostane sa napokon veľryba opäť do otvorených vôd? To zistíš, ak si knihu, ktorá istým spôsobom predpovedala budúcnosť, vyberieš z našich regálov. Čo majú spoločné Aristoteles, Sigmund Freud a úhory? Viac pochopíš vtedy, keď si požičiaš knihu švédskeho novinára Patrika Svenssona s názvom Evanjelium o úhoroch. Ide čiastočne o rozjímanie sa nad rodinnými putami a tradíciami, no tiež pátranie po overených informáciách a legendách, ktoré kolujú o jednom z najzáhadnejších tvorov na Zemi.
Ako? Chceš sa vydať po stopách zvierat v regáloch našej knižnice? Splníš tým zároveň štvrté zadanie našej knižnej výzvy a dozvieš sa opäť o niečo viac o svete vôkol nás. Medzitým môžeš taktiež tipovať, čo ťa asi bude čakať v piatom pokračovaní výzvy Prelistuj sa rokom 2024. Naďalej sleduj náš blog, facebookový aj instagramový profil, aby si ostal v spojení s najnovšími informáciami o dianí v knižnici.
Komentáre
Zverejnenie komentára