Júl a august 2024. Počas týchto mesiacov budeš o Francúzsku počuť viac než dosť. Na pár dní sa totiž stane športovým centrom celého sveta. Pomimo letnej olympiády však francúzska krajina ponúka tiež kvalitnú literatúru. Na zopár minút sa teraz staneš účastníkom okružnej jazdy po stránkach kníh francúzskych spisovateľov a spisovateliek. Môžem odštartovať cestu za siedmym zadaním našej knižnej výzvy? Tri. Dva. Jeden. Poďme na to!
Mali by sme knihy súdiť podľa krajiny, z ktorej pochádzajú? Ťažko povedať. Orientovať sa v tejto problematike však nikdy nezaškodí. Najprv totiž musíš vyvinúť určitú námahu a hľadať informácie. Zároveň ide o dobrý marketingový ťah pre všetkých, ktorých lákajú kulisy neznámej, často exotickej krajiny. V neposlednom rade ideme do takéhoto tematického čítania s určitými očakávaniami. Naplnia sa aj v prípade súčasnej francúzskej tvorby? To sa môžeš dozvedieť v nasledujúcich riadkoch.
![]() |
Veux-tu me lire? (Chceš si ma prečítať?) |
![]() |
Francúzske knihy vždy dobre naladia |
Ako môže vyzerať spojenie Francúzska s detektívkami či trilermi? Povedali by sme, že vôbec nie zle. Dôkazom ich obľúbenosti je fakt, že ste si knihu Bernarda Miniera Lucia vyberali tak často, že skončila v našom koncoročnom rebríčku požičiavanosti za rok 2023 na 4. mieste. Veľký záujem u čitateľskej verejnosti spôsobuje taktiež Minierova séria v hlavnej úlohe s vyšetrovateľom Martinom Servazom. Brutálne vraždy sa odohrávajú prostredí francúzskych Álp a Minier sa pri každom prípade hlbšie vnára do psychológie jednotlivých postáv, vďaka čomu môžeme bližšie sledovať motiváciu vyšetrovateľov aj zločincov k ich konaniu. Či už teda siahneš po Mraze, Kruhu, Tme alebo najnovšom Oku, nudiť sa rozhodne nebudeš. Pochvaly na svoje trilery dostáva aj Guillaume Musso. Spisovateľ prežil v roku 1999 vážnu dopravnú nehodu, čo ho priviedlo k téme zážitkov blízko smrti. Nemôžeme sa potom čudovať, že do svojich napínavých príbehov vkladá duchovné i nadpozemské prvky. U nás v knižnici môže nájsť napríklad knihy Central Park, Dievča z Brooklynu či Ateliér v Paríži.
Jednou z najlepšie hodnotených kníh posledných rokov sa vo Francúzsku stala Anomália Hervého Le Telliera. V Anomálii sa prelína príbeh účastníkov jedného letu z Paríža do New Yorku v roku 2021. Pri klesaní na letisko J. F. Kennedyho sa lietadlo dostane do turbulencií. Po zdanlivo bezproblémovom pristátí musia cestujúci čeliť novej bizarnej realite. Le Tellier dáva do pozornosti osudy jednotlivých pasažierov a porovnáva ich život pred a po prílete do New Yorku. Kombinácia sci-fi a trileru v Anomálii vyniesla Le Tellierovi najvýznamnejšie francúzske literárne ocenenie Prix Goncourt v roku 2020.
Aké sú francúzske romány? Ich rôznorodosť je prinajmenšom porovnateľná s tamojšou ponukou syrov a vín. Na výber máš napríklad Klub nenapraviteľných optimistov od Jeana-Michela Guenassiu. Bývalý advokát alžírskeho pôvodu sa vo svojom rozsiahlom románe rozhodol podrobne opísať život vo Francúzsku v 60. rokoch 20. storočia. Na knihe pracoval viac ako šesť a pol roka, až ju nakoniec v roku 2009 vydal a dočkal sa pozitívneho ohlasu medzi širokou verejnosťou aj literárnymi kritikmi. Cez stretnutia hlavného hrdinu, 17-ročného Michela, s emigrantmi i bežnými Parížanmi spoznávame rozličné životné osudy a historické udalosti, ktoré ich ovplyvnili. Dlhšiemu časovému obdobiu sa venuje tiež Romain Gary v románe Prísľub úsvitu. Autobiografické dielo dopodrobna analyzuje vzťah medzi matkou a synom, rodičovským očakávaním a skutočnými možnosťami či schopnosťami dieťaťa. Už samotný život Garyho, ktorý stihol byť letcom, diplomatom, filmovým režisérom, no tiež nešťastným mužom a nakoniec samovrahom, môže byť dostatočnou pozvánkou k prečítaniu Prísľubu úsvitu.
![]() |
Optimizmus si dávkujte postupne! |
Nemusíš sa obávať, vo francúzskych dielach zaiste nájdeš i humor a životný nadhľad. Z mnohých takýchto diel ti v krátkosti predstavím aspoň dve. Ak poznáš množstvo vtipov o svokrách, názov diela francúzskej autorky Aurelie Valognes, Naše milované nevesty, ti hneď bude dávať iný rozmer. Manželský pár Martina a Jacques sa chystá privítať na Štedrý deň všetkých synov a ich nežné polovičky. V ich rodine je to práve Jacques, ktorý kritickým okom hodnotí počínanie neviest. Cesta za porozumením medzi rozličnými vekovými skupinami je potom prepletená množstvom bizarných situácií a vtipných dialógov. Pojašene konajú aj ústredné postavy knihy Pár gramov pohody od spisovateľky Anny Gavaldy. Štvorica parížskych súrodencov sa rozhodne na poslednú chvíľu odignorovať svadbu sesternice a vybrať sa v ústrety dobrodružstvu na francúzskom vidieku. Trefné komentáre v spojení s neustálym doťahovaním sa prezrádzajú. že napriek bežným problémom dospelých, nestrácajú ľudia ani v zrelšom veku nič zo svojich detských čŕt.
Knihy francúzskych autorov nájdeš prirodzene aj na iných oddeleniach našej knižnice. Deti môže potešiť séria príbehov o Malom Mikulášovi od Reného Goscinnyho. V prípade, že ti meno tohto francúzskeho spisovateľa nič nehovorí, vedz, že spolu s ilustrátorom Jean-Jacquesom Sempém stoja za legendárnymi príbehmi kresleného Asterixa. Komiksy o odvážnych Galoch tiež objavíš v našich regáloch. Kultovým seriálom sa pre viaceré generácie stal podobne i Bol raz jeden život Jeana-Charlesa Gaudina. V knižnej verzii sa oboznámiš nielen s fungovaním ľudského tela, ale rovnako s jednotlivými historickými obdobiami. Z najaktuálnejších titulov ťa môže zaujať tiež knižná séria Vango od Timothéea de Fombellea. Hlavný hrdina sa v nej snaží získať informácie o svojej minulosti, pričom cestuje naprieč kontinentmi. Z odborných kníh sme ti už v predchádzajúcich výzvach predstavili Glukózovú revolúciu od Jessie Inchauspé či publikáciu Ži ako Malý Princ od Stéphanea Garniera.
No, aký je tvoj názor na náš malý exkurz do sveta francúzskej literatúry? Zaujal ťa niektorý z tipov? Máš vlastných obľúbencov a favoritky, ktorých sme nespomenuli? Daj nám o nich vedieť na našom facebookovom profile, Instagrame či do komentárov pod týmto blogom. Sleduj naše informačné kanály rovnako i počas augusta, keďže s knižnou výzvou rozhodne ešte nejdeme do cieľovej rovinky.
Komentáre
Zverejnenie komentára