Október je jedným z mesiacov, pri ktorých má človek pocit, že trvá nekonečne. Dni sa skracujú, úloh pribúda a pracovný i školský kolobeh funguje na plné obrátky. Taktiež však môže tento kalendárny mesiac neskutočne rýchlo preletieť. Najmä keď sa naplní zaujímavými aktivitami a podujatiami. To bol aj prípad našej knižnice, ktorá zažila celkom rušný BOOktóber.
Väčšinu októbrových podujatí sa nám podarilo realizovať cez projekt s názvom Zalistujte v nás. Ten sme mohli spustiť v roku 2024 vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Zopár zaujímavých stretnutí v rámci daného projektu na nás čaká podobne i v novembri, preto neprestávaj sledovať naše sociálne siete. Inšpiráciu k účasti na nich môžeš nabrať v nasledujúcich riadkoch.
Veľkým ťahákom pre všetkých fanúšikov slovenskej detektívky bolo stretnutie s jedným z najznámejších autorov tohto žánru v poslednom desaťročí – Františkom Kozmonom. Nitriansky rodák debutoval v roku 2014 knihou Posledný prípad kapitána Čontoša, víťazným dielom súťaže Detektívka. Úspech v literárnej súťaži mu otvoril dvere do jedného zo slovenských vydavateľstiev. Ako toto stretnutie dopadlo? Kozmon momentálne dopisuje už jubilejnú desiatu časť obľúbenej série detektívnych príbehov. Deviaty diel s názvom Bažant vyjde 5. novembra.
Hlavným hrdinom tzv. zvieracej série je svojrázny detektív Marek Wolf spolu s charakterovo rozmanitým tímom vyšetrovateľov bratislavskej kriminálky. Na besedách pod názvom Na rázcestí nám spisovateľ, ktorého familiárne prezývajú Frankie, ponúkol odpovede na viacero zaujímavých otázok. A tak sme sa postupne mohli dozvedieť, prečo sú jednotlivé diely detektívnej série pomenované po zvieratách, na aký účel slúži spisovateľovi excelovská tabuľka či to, prečo netreba spôsob vraždy jednej z postáv oznamovať pred osadenstvom plnej kaviarne. Okrem detektívnych príbehov sa Kozmonovi podarilo tento rok vydať aj spoločenský román Hľadanie Adama. Slovenský spisovateľ, ktorý v súčasnosti žije na Kanárskych ostrovoch, sa v ňom pustil do náročnej témy sexuálnej identity a jej vplyvu na rodinné vzťahy. František Kozmon priblížil spisovateľské remeslo tiež študentom rožňavských stredných škôl.
O príjemný rozruch sa v našej knižnici postarala počas októbra i ďalšia slovenská spisovateľka, Kristína Baluchová. S rodáčkou z Kežmarku sa prišli zoznámiť prváčikovia a druháčikovia rožňavských základných škôl. Napokon už samotný životopis spisovateľky sľuboval zaujímavé stretnutie. Baluchová ešte počas štúdia na vysokej škole pracovala ako letuška, neskôr sa zapojila do charitatívnych projektov v Bangladéši a Keni, ba istý čas strávila tiež v budhistickom kláštore v Nepále. Na Slovensku sa venovala začleňovaniu ľudí so špeciálnymi potrebami do spoločnosti a momentálne pracuje v oblasti komunikácie. Prváčikov však zaručene najviac zlákali jej detské rozprávkové knihy a básne.
Málokto by predsa odmietol možnosť stať sa aspoň na chvíľu súčasťou leteckých dobrodružstiev pilota Kapitána Padáka či vyriešiť záhadu stratených písmeniek z knižnice na konci ulice. Deti mohli rovnako objaviť pravé čaro vianočných sviatkov za pomoci malých hrdinov Huga, Hanky a ich jazvečíka Hotdoga. Isté kúzlo má v sebe i svet zvierat, ktorý Baluchová uvoľnene opísala v knižke Čo to stvára kapybara? (Čo dnes spapká mucholapka), pričom malí knihomoli sa do tejto publikácie môžu začítať z oboch strán. Odmenou za spoločné chvíle zážitkového čítania bol pre autorku búrlivý potlesk a nadšené tváre malých (nádejných) čitateľov a čitateliek.
![]() |
Všetky ruky hore musia byť aj v knižnici |
Aby sme zamestnali tiež šikovné ruky rožňavských detí, pozvali sme si na pomoc osobnosť slovenského ilustrátorstva Ľuboslava Paľa. O jeho talente svedčí viacero ocenení, ktoré sa mu podarilo získať na výstavách na Slovensku či dokonca i vo vzdialenom Japonsku. Nádherné pestrofarebné ilustrácie Paľa môžeš nájsť v básničkách a detských knihách Štefana Moravčíka, Petra Karpinského, Jána Uličianskeho alebo Erika Grocha. Aj sám Ľuboslav je autorom rozprávkových kníh Kde je Afrika? či Veľká nuda. Vedúci Ateliéru ilustrácie a grafiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave si musel počas návštevy v Gemerskej knižnici poradiť s omnoho mladšími výtvarníkmi. Spolu vytvárali masky dobrého aj zlého hrdinu.
Veľkou výzvou pre predstavivosť tunajších školákov a školáčok boli podobne i netradičné zadania, ktoré si pre ne skúsený ilustrátor pripravil. Tak schválne, ako by ste asi postupovali, v prípade, že máte vytvoriť strašidelného tvora v podobe trojfarebného balkónového okuliarnika? Už ste niekedy videli naživo melónového pásikavého utekáčika? Deti z rožňavských základných škôl sa výzvy pána Paľa nezľakli a s pomocou nožníc, lepidiel, ceruziek a farbičiek sa dopracovali k pestrofarebným maskám. A my sme sa utvrdili v tom, koľko radosti dokáže do života priniesť aj taká samozrejmá vec, ako je práca s obyčajným papierom.
Zabúdať sa nemá ani na históriu a všetky udalosti, vďaka ktorým sa môžeme vyvarovať ďalším chybám. O význame Slovenského národného povstania mohli študenti rožňavského gymnázia diskutovať s vedcom a spisovateľom Gustávom Murínom. Ten vo svojej najnovšej knižnej sérii Povstanie: 60 dní národa prepája faktografické informácie o povstaní s osudmi konkrétnych ľudí. Každá z troch kníh sa venuje konkrétnemu mesiacu povstania z roku 1944, či už ide o augustové prípravy, septembrové hlavné boje alebo októbrový ústup. Živá diskusia študentov a spisovateľa dokazuje, že historické udalosti nie sú ani pre dnešnú mládež len nudnou kopou faktov a čísiel.
![]() |
Povstanie v dokumentoch i ľudských osudoch |
Študentov v rovnakej miere zaujali i ďalšie diela bratislavského spisovateľa. Gustáv Murín v nich prostredníctvom dostupných faktov a novinárskych článkov opisuje činnosti rozličných mafiánskych skupín z konca 20. a začiatku 21. storočia na Slovensku. Nevyhýba sa ani téme politickej korupcie v diele Gorily v podsvetí či azda najviac neslávne známemu slovenskému kriminálnikovi, Mikulášovi Černákovi.
V desiatom kalendárnom mesiaci si taktiež tradične pripomíname výročie smrti osobnosti, podľa ktorej je naša inštitúcia pomenovaná. Čas kráľa rozprávok opäť nastal 22. októbra, keď sme otvorili truhlicu plnú príbehov, ktoré pre nás počas svojho činného života zozbieral Pavol Dobšinský. Na každého, kto si v tento deň vypožičal Dobšinského rozprávky, čakal špeciálny odznak aj sladké potešenie.
Počas celého mesiaca október sa mohli naši talentovaní detskí čitatelia zapojiť do tradičnej aktivity Hľadá sa Babka a Dedko pre rok 2024. Inšpiráciu pre tento ročník výtvarnej a literárnej súťaže sme našli v posedení pri rodinnom stole. Všetky šikovné deti nám tak mohli slovom a obrázkom sprostredkovať obľúbený recept, ktorý dokážu do dokonalosti dotiahnuť len ich starí rodičia. Musíme povedať, že už pri prvých odovzdaných prácach sa nám začali zbiehať slinky a vybavovať spomienky na pekné chvíle, strávené pri babičkinom a dedovom stole. Na najšikovnejších spisovateľov a výtvarníkov bude, samozrejme, čakať odmena.
Na sociálnych sieťach sme vďaka kvalitnej výskumnej práci nášho oddelenia regionálnej bibliografie na jeseň takisto rozbehli rubriku Úspešní Rožňavčania, ktorých možno nepoznáte. Takýmto spôsobom môžeš spolu s nami poznávať osoby, vďaka ktorým bol svet múdrejší a gemerský región sa nimi môže dodnes hrdiť.
V závere dnešného blogu sa ťa ešte posnažíme nalákať na ďalšiu zaujímavú prednášku v rámci projektu Zalistujte v nás. Naším hosťom bude Nikoleta Kováč Kešelák, ktorú môžeš z on-line prostredia poznať aj pod prezývkou Surová dcérka. Autorka netradičných kníh receptov Slovegán ti môže priblížiť postupy, akými sa dajú tradičné slovenské chuťovky pretvoriť do zdravšej a udržateľnejšej podoby. Viac informácií o dátume a čase podujatia nájdeš vo videu pod týmto odsekom.
Nezabúdaj z času na čas skontrolovať naše profily na sociálnych sieťach alebo tento blog, aby si mohol držať krok so všetkými aktivitami, ktoré pre teba pripravujeme.
Komentáre
Zverejnenie komentára