Dobrí knihomoli vedia, že najlepšie príbehy píše sám život. A čo by len mohlo byť lepším liekom na jesennú únavu, ak nie možnosť ponoriť sa na zopár desiatkach či stovkách strán do životného príbehu niekoho iného. V čom má pre nás sledovanie osudov známych osobností zvláštne čaro? Zalej si čaj, kávu alebo iný obľúbený jesenný nápoj a nechaj sa zopár minút inšpirovať príbehmi tých, ktorých mená sa stali pojmami.
![]() |
Stovky osobností, jedna knižnica |
A prečo nezačať rovno tými, ktorí sú medzi riadkami ako doma. Spisovatelia a spisovateľky sa predsa vždy nachádzajú na tej druhej strane čitateľského zážitku. Nikdy si netúžil zistiť, aké tajomstvo stojí za úspechom kníh Agathy Christie? U nás v knižnici dokonca nájdeš biografický román, v ktorom sa samotná majsterka klasickej detektívky stane objektom vyšetrovania. Rovnako zaujímavým môže byť aj pátranie po miestach, ktoré majstrov pera inšpirovali k ich dielam. Výbornú prácu v tomto smere ponúka Lucy Worsley. V životopise s príznačným názvom Jane Austen doma nás prevedie miestami, ktoré prvá dáma anglickej románovej prózy prežila rozumom aj citom. Do veľkej trojky britských spisovateliek môžeme ešte dosadiť tiež J. K. Rowlingovú. V knihe Seana Smitha otvára svoju Tajomnú komnatu a predstavuje svoju cestu životom od malej knihomoľky až po multimilionársku autorku.
Životopis spisovateľa pritom rozhodne nemusí byť iba zbierkou faktov, ale aj pútavým grafickým dielom. Takéto prepojenie sa podarilo v prípade životopisu Ernesta Hemingwaya. Artefakty zo života svojského spisovateľa dotvára predhovor syna Patricka a doslov vnuka Seána. Kontroverziám sa v rámci literárnej tvorby nevyhýbal ani Peter Pišťanek. Život autora, ktorý výrazným spôsobom ovplyvnil slovenskú kultúru 90. rokov minulého storočia, spracoval literárny vedec Peter Darovec. Na poetickejšom konci slovenskej literatúry sa vyníma postava Milana Rúfusa. O biografiu tohto spisovateľa medzinárodných kvalít sa postaral jeho rodinný priateľ Imrich Vaško. Iróniou osudu je, že vydania knihy, ktorá vznikala ešte za Rúfusovho života, sa nakoniec nedožil ani jeden z dvojice literárnych kamarátov. Zdá sa ti toto spektrum osobností priúzke? A čo by si povedal na mená ako William Shakespeare, Anton Čechov, Ľudovít Štúr, Dan Brown, Paulo Coelho či Astrid Lindgrenová? Áno, rozličné príbehy ich osudov tiež nájdeš v našich policiach.
Náročnú púť životom plným slávy majú za sebou aj herci a herečky. V mnohých prípadoch sa pritom rozhodnú do písania memoárov pustiť na vlastnú päsť. Urobili tak napríklad hviezdy nemého plátna Buster Keaton či Charles Chaplin. V obidvoch prípadoch sa zároveň naučíš čo-to o začiatkoch filmového umenia, o svete grotesky či živote vtedajších celebrít. Pokojne sa v ceste filmovým svetom môžeš posúvať po časovej osi a spoznávať príhody Louisa de Funésa, Paula Newmana, Ladislava Chudíka, Miloša Kopeckého či Mela Gibsona. Zo stále aktívnych hviezd strieborného plátna máš na výber tiež Toma Cruisa v češtine, Brada Pitta v maďarčine a Matthewa McCounagheyho v slovenčine. Rozpätie hviezd je prinajmenšom porovnateľne široké ako témy, ktorých sa v biografiách dotýkajú - od detstva, študentských čias, prvých úspechov, medziľudských vzťahov až po psychické problémy a starostlivosť o životné prostredie.
Zahanbiť sa v spomienkach nedajú ani herečky. O menách-pojmoch československej kinematografie ako sú Květa Fialová, Jiřína Bohdalová, Libuše Šafránková, Mária Kráľovičová, Vilma Jamnická či Emília Vášáryová ti tu budem zbytočne písať siahodlhé ódy, radšej pozorne prehľadaj náš knižničný on-line katalóg a rozhodni sa, s ktorou z menovaných dám začneš svoje putovanie po hereckých chodníčkoch. Medzi najnovšími prírastkami môžeš nájsť podobne svetoznáme mená z filmových plátien - Sharon Stone či seriálové hviezdičky Pamelu Anderson a Miley Cyrus, pričom každá zo spomenutého tria je osobitným spôsobom talentovaná i rozporuplná.
Hlasmi svojej generácie sú aj speváci a speváčky. O tom, že na legendy hudobného neba sa na Slovensku nezabúda, ťa presviedčať nemusíme. Veď v desiatke najpožičiavanejších kníh z nášho hudobného oddelenia za rok 2023 sa objavilo až sedem biografií známych hudobníkov a interpretov. Zblízka sa potom vieš pozrieť na život slovenského popového mága Mira Žbirku, úlomky spomienok jeho rovesníčky a hudobnej partnerky Mariky Gombitovej, bohémsku kariéru Karola Duchoňa či na človeka hromadného výskytu Jara Filipa.
Pravdaže, kedykoľvek môžeš siahnuť po hviezdach medzinárodného kalibru. Pokiaľ sme pri najnovších životopisoch herečiek mohli hovoriť o rozporuplnosti, život ikon ako Michael Jackson či Freddie Mercury si bezpochyby vyslúži prívlastok šokujúci. Môžeme tak povedať, že geniálnosť ich tvorby bola často vyvažovaná komplikovaným osobným životom. Istú dávku provokatívnosti vniesla do sveta hudby a šoubiznisu tiež Madonna, problémy so závislosťou zas znamenali prirýchly koniec talentovanej Amy Winehouse. Jej biografiu si zobral na starosť otec Mitch. Opis pohnutého života svojej dcéry Ivety Bartošovej zas verejnosti poskytla mama Svatava Bartošová. Z najnovších prírastkov v našom fonde ti potom ešte musíme určite pripomenúť čerstvé knižné tituly o Bonovi Voxovi, Kurtovi Cobainovi či Taylor Swiftovej.
![]() |
Kráľ popu v rožňavskej čitárni |
Umelecký štvorlístok ti pomôžu doplniť známi výtvarníci a maliari. Už aj v tejto úvodnej vete si môžeš povšimnúť značnú nerovnováhu medzi publikáciami o výtvarníkoch a maliarkach. Ženskú časť zastupuje viacerými životopismi prevažne iba mexický unikát Frida Kahlo. Zostatok ženských výtvarníčok sa zmestil do úzkej publikácie Ženy umelkyne od historičky Flavie Frigeri. Ak chceš bližšie spoznať aj ich tvorbu, neváhaj po tejto knihe siahnuť. Na mužskom výtvarnom fronte ostáva situácia pokojná. Môžeš si tak vybrať zo širokého množstva starších i novších životopisov viacerých velikánov od Raffaela, Michelangela a Leonarda da Vinciho cez Gustava Klimta či Renoira po Andyho Warhola a Banksyho.
Vďaka vedcom a vynálezcom sme svedkami nebývalého pokroku. Okrem toho sa stáva takmer pravidlom, že životy géniov sprevádzajú rodinné a vzťahové peripetie, konkurencia a všeobecná nedôvera. Mnohými pochybnosťami si počas svojho vedeckého pôsobenia prešli Albert Einstein i Nikola Tesla. O nešťastiach a nebezpečenstvách, ktoré môže spôsobiť túžba po zlepšovaní, veľa napovedá rovnako i biografia Marie Curie-Sklodowskej. Fakt, že ženy neboli vo svete vedy len výnimkou potvrdzujúcou pravidlo, ti môžeme dokladovať na sérií kníh z vydavateľstva Lindeni. Možno si ešte nepočul/-a o matematičke Mileve Marićovej či herečke-vynálezkyni Hedy Lamarr, no ich osudy stoja za tvoju zvýšenú pozornosť.
![]() |
Neznáma hrdinka medzi známymi osobnosťami |
Čo by sa už len tak dalo napísať o slávnych športovcoch a športovkyniach? Ver, že to nie sú len suché zápasové štatistiky a výpisy osobných rekordov. Často sa za množstvom úspechov skrýva neľahká životná púť. O náročnej príprave i osobnom živote olympijskej legendy Emila Zátopka kolujú všelijaké mýty. Britský novinár Richard Askwith v spolupráci so Zátopkovou ženou Danou sa ich rozhodol uviesť na pravú mieru. Plavkyňa Martina Moravcová zas musela na ceste za úspechom odcestovať z Piešťan až do amerického Dallasu a tiež absolvovať vážnu operáciu. Maličké odchýlky v hladinách červených krviniek skoro stáli chodca Mateja Tótha dobrú povesť i ťažko vybojovanú zlatú medailu. Rozličnými nepríjemnými uvítacími rituálmi a tvrdým konkurenčným bojom si v hokejových mužstvách museli prejsť známi hokejisti Marián Hossa, Boris Valábik či Pavol Demitra. Mladších čitateľov určite nadchnú i pikošky zo životov súčasných futbalových machrov – Lionela Messiho, Cristiana Ronalda, Erlinga Haalanda či Kyliana Mbappého, ktoré sú pútavo spracované v rámci knižnej série Športové superhviezdy.
V neposlednom rade musíme tvoju pozornosť zamerať na osobnosti tvoriace históriu. Panovníci a vládkyne, predsedovia vlád či kancelárky, to všetko sú ľudia, ktorí mohli krútiť kormidlami dejín. A zaručene tak robili, inak by sa im neušiel priestor len v zopár odsekoch učebníc dejepisu, ale rovno v samostatných životopisoch a memoároch. Zoznam publikácií o kráľovnej Alžbete II. je takmer rovnako početný ako súčet kníh o jej milovanej neveste – princeznej Diane. Mnoho ráz do roka sa nám tiež stane to, že sa na propagačnom regáli oddelenia náučnej literatúry stretne viacero veľkých osobností naraz. Ako by asi vyzeral dialóg Volodomyra Zelenského a Winstona Churchilla? Mali by si čo povedať Zuzana Čaputová a Mária Terézia? Podobné otázky si môžeš položiť vždy, keď na našich policiach natrafíš na podobnú konšteláciu známych osobností.
Zdá sa ti tento výpočet osobností, ktoré si môžeš pozvať do svojho čitateľského sveta, dostatočne vyčerpávajúci? Nie? Neboj sa! Môže byť aj horšie. My však dúfame, že k nám do fondu knižnice budú postupne pribúdať hlavne tie osobnosti dejín a súčasnosti, ktorými sa skutočne môžeš kedykoľvek inšpirovať. Výzva Prelistuj sa rokom 2024 sa pomalým, ale istým tempom blíži k záveru a ty máš posledné týždne na to, aby si celej čitateľskej komunite dokázal/-a, že pre teba žiadne zadanie nie je priveľkým sústom. Sleduj ďalej náš facebookový profil, Instagram i tento blog, aby si nepremeškal žiadne dôležité info z mikrokozmu Gemerskej knižnice.
Komentáre
Zverejnenie komentára