Múdry výrok Cicera hovorí, o tom, že história je učiteľkou života. Keby sme sa pozreli na všetky boje a spory, ktoré práve teraz prebiehajú po celom svete, zdá sa, že sme na lekciách histórie chýbali. Alebo nepočúvali. Nikdy však nie je neskoro doplniť naše medzery. Pomôcť nám môžu napríklad i knihy o II. svetovej vojne – doteraz najhoršom celosvetovom konflikte. Ako? Hádam sa naučíme skôr cítiť spolupatričnosť a ľudskosť než nezmyselnú nenávisť.
V tomto blogu prídeš na to, že aj knihy o takej závažnej udalosti ako je svetová vojna môžu nadobúdať rozličné podoby a mať netradičných hrdinov. Vyber sa tak s nami na exkurz do nie až tak dávnej histórie, aby sme všetci boli schopní sa podobným udalostiam v budúcnosti vyhnúť.
![]() |
Vojna na knižničnom poli |
Vojna a komiks. Netradičné spojenie. No predstav si, že to naozaj funguje. Veľkú odozvu vyvolala v spoločnosti kniha Arta Spiegelmana. Možno si to netušil/-a, ale jeho Maus je prvý komiks, ktorému sa podarilo získať Pulitzerovu cenu. Syn Art vedie rozhovor s otcom Vladekom o jeho živote počas holokaustu. Napriek smutným udalostiam sa žiadna z postáv nevyžíva v sentimentálnych tvrdeniach a opisujú nešťastné udalosti presne tak, ako sa odohrali. Utrpením prechádza i Hertzko "Harry" Haft, hrdina ďalšieho komiksu s názvom Boxer. Poľský židovský chlapec musí pre pobavenie dozorcov v koncentračnom tábore boxovať so spoluväzňami. Harry nielenže prežil, ale istú dobu sa nakoniec boxu profesionálne venoval.
Dianie z opačnej strany konfliktu zachytáva grafický román Hlasy bez ozveny. Komiks je dielom ilustrátorky Ulli Lust na základe pôvodnej literárnej predlohy Marcela Beyera. Zvukára Hermanna Karnaua fascinuje ľudský hlas, no nevšíma si svet navôkol. Jeho poznatky sa rozhodnú využiť nacisti a sám sa tak stáva súčasťou obrovskej vojenskej mašinérie. Príbeh poukazuje na postavenie ľudí na "príjemnejšej" strane konfliktu a ich absolútnu ignoráciu voči utrpeniu más.
Ešte o čosi bližší nám môže byť príbeh komiksu Dozvedela som sa, že žiješ od Soni Balážovej a ilustrátora Dávida Marcina. Dvojica adaptovala do obrazovej podoby spomienky spisovateľa Olivera Rácza. Košice v čase vojny a jeden muž, ktorý sa rozhodne pomôcť zopár židovským obyvateľom. Oliver zisťuje viac o hrdinských činoch pradeda/menovca a pochopí, že aj malé činy môžu robiť veľké dobro.
![]() |
Komiksy v červeno-čiernej kombinácii |
Možno si to ešte nezaznamenal/-a, ale pre tematiku holokaustu sme v rámci priestorov oddelenia beletrie vyčlenili osobitný priestor. Vplyv na to má bezpochyby množstvo kníh, ktoré sa v posledných rokoch o týchto hrozných udalostiach napísalo. Skutočné príbehy z prostredia života v koncentračných táboroch nájdeš označené nálepkou s ostnatým drôtom. Každá z publikácií zaznamenáva jedinečný ľudský osud a tak si vieš u nás prečítať o knihovníčke, pôrodnej sestre, tetovačovi a huslistke z Osvienčimu či krajčírke z Dachau. Neľahké čítanie ti pomôže uvedomiť si, aký dôležitý je mier a tolerancia v našom živote. A to, koľkokrát sa sťažujeme na veci, ktoré by iní považovali za nevídaný luxus.
Máš pocit, že vojna nemala detskú tvár? Paradoxne práve deti a mládež sú hrdinami mnohých vojnových románov a príbehov. O Denníku Anny Frankovej toho veľa rozprávať nemusíme. Už samotné zachovanie existencie denníka nemeckej židovskej dievčiny, ktorá sa pred nacistami ukrývala spolu s rodinou v Amsterdame, je istým spôsobom zázračné. Zápisky 13-ročnej vnímavej Anny dokazujú, že aj vďaka písanému slovu môže človek ľahšie prekonávať ťažké časy. Holanďanka Freddie Oversteegen sa mohla na rozdiel od Anny do vojnového diania aktívne zapojiť. Spolu s dvoma kamarátkami sa stali súčasťou odboja, v rámci ktorého mali vylákať nemeckých dôstojníkov na vymyslené schôdzky do lesa. Príbeh odvážneho Dievčaťa s vrkočmi zmapovala spisovateľka Wilma Geldof.
Chlapcov a dievčatá v tínedžerskom veku môžeš nájsť aj v slávnych románoch z obdobia II. svetovej vojny. Anthony Doerr vo svojej najznámejšej knihe Svetlo, ktoré nevidíme prináša čitateľovi paralelné osudy šikovného nemeckého mladíka Wernera a nevidiacej Francúzky Marie-Laure. Obidvaja hrdinovia si prechádzajú vlastným trápením, no napriek tomu dokážu byť v istej chvíli nápomocným jeden druhému. Americký spisovateľ získal za tento román v roku 2015 Pulitzerovu cenu. Silu kamarátstva vo svojom diele Nikto nevie, že si tu vyzdvihuje taliansko-nemecká autorka Nicoletta Giampietrová. Školák Lorenzo je ohúrený ideami fašizmu a až postupom času spoznáva pravý rozmer tejto ideológie. V snahe ochrániť život svojho najlepšieho kamaráta, židovského chlapca Danieleho, sa rozhodne ukryť ho v dome starých rodičov i pred všetkými jeho obyvateľmi.
Vojnové časy sa pri románoch často spájajú s konkrétnymi miestami. Pre mnohých autorov sa inšpiráciou stal vojnový Paríž. Veď posúď sám/sama. Na výber máš Dcéru Paríža, Vinárovu ženu i Sladkosť zabúdania od Kristin Harmelovej, Poslednú reštauráciu v Paríži spisovateľky Lily Grahamovej, Čiernu labuť Paríža od Karen Robardsovej alebo Kým Paríž spal Ruth Druartovej. Jednotlivé romány spája snaha o prežitie, komplikované rozhodnutia a potreba ochrániť veci, ktoré sú pre nás najcennejšie. Život cudzinky v nemeckej metropole opisuje v románe Berlínčanka britská spisovateľka Mandy Robothamová. Do vojnou zničeného hlavného mesta Spojeného kráľovstva ťa zas privedú príbehy Posledného kníhkupectva v Londýne a Malej vojnovej knižnice, dokazujúce, že práve kultúra a literatúra pomáhajú ľuďom zdvihnúť náladu i v tom najhoršom období.
Informácie o najväčšom vojnovom konflikte môžeš taktiež získavať z veľkého počtu publikácií na našom oddelení náučnej literatúry. Medzi najnovšie prírastky patrí Bombardovacia mafia. Autor Malcolm Gladwell v nej analyzuje vývoj technológie leteckých prístrojov, ktorý nastal práve z dôvodu zbrojenia. Netradičný pohľad na účasť cirkvi v odboji počas II. svetovej vojny ponúka kniha Cirkev špiónov. Za nezvyčajný počin možno považovať tiež Válečné deníky Astrid Lindgrenovej. Populárna švédska spisovateľka kníh pre deti a autorka legendárnej Pippi Dlhej pančuchy v denníku prináša pohľad na vojnu z pozície obyvateľky neutrálneho štátu.
Vynechať sa nemôže ani slovenská literatúra s vojnovou tematikou. Z noviniek by si určite nemal vynechať V mene kríža od Marcela Kušníra, Hviezdu, ktorá nikdy nezhasne od Juliena Dana a príbehy Michaely Elly Hajdukovej ako sú ZlatovláSSka či Nemecké dievča neplače. Z klasík by sme tvoju pozornosť upriamili na Námestie svätej Alžbety Rudolfa Jašíka a Smrť sa volá Engelchen Ladislava Mňačka. Samozrejme, ak sa zapozeráš do hlbín našich regálov, nájdeš vojnových románov oveľa viac.
![]() |
Slovenské podoby vojny v šedej |
A sme na konci našej čitateľskej výzvy Prelistuj sa rokom 2024. Čo povieš? Páčila sa ti?Počas celého kalendárneho roka si sa mohol/-a inšpirovať 12 rôznorodými zadaniami. A čo teraz? Ak chceš vyhrať balík zaujímavých cien, potrebujeme, aby si sa do 15. januára zastavil/-a u nás v knižnici spolu so zadaním výzvy. V prípade, ak si si zadanie s jednotlivými úlohami počas roka neprebral, nejaké máme v zásobe pri centrálnom pulte- Pripomíname, že za splnené zadanie sa považuje také, z ktorého si prečítal/-a aspoň polovicu výziev, teda 6 rozličných zadaní. Pozorne sleduj náš Facebook, Instagram a tento blog, na ktorých môžeš nájsť všetky informácie o našej tohtoročnej čitateľskej výzve.
Komentáre
Zverejnenie komentára