Preskočiť na hlavný obsah

Naj knihy roka 2024: Aj návšteva knižnice je skvelý návyk

Potrebuješ si doplniť vedomosti? Pre chvíle, v ktorých ťa premôže zvedavosť a túžba po objavovaní nových informácií, tu máš stále naše náučné oddelenie. Sme radi/-y, že sa tradícia hladu po vedomostiach v životoch našich čitateľov nevytratila ani v roku 2024. A po čom sa najviac pátralo medzi literatúrou faktu? Vylož si nohy, uvoľni myseľ a nechaj sa motivovať našou ďalšou desiatkou najpožičiavanejších kníh.   

Toľko možností na získavanie vedomostí? Áno!

Najčítanejšie knihy na oddelení náučnej literatúry


Na 1. poschodí nič nové. Nie, neboj sa, nových kníh pribudlo na našom oddelení náučnej literatúry neúrekom. Medzi tými najčítanejšími však veľký pohyb nenastal. Už druhý rok po sebe sa medzi tromi najpožičiavanejšími titulmi ocitol Rýchlokurz geniality Ľudovíta Ódora a Atómové návyky Jamesa Cleara. Minulý rok si najlepšiu pozíciu vybojoval Rýchlokurz, tentoraz ho však na 1. mieste vystriedala príručka o návykoch od amerického spisovateľa a motivačného rečníka. 

Clear nám v Atómových návykoch približuje spôsob, akým môžeme pri aplikovaní malých zmien v našom každodennom živote dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Autor vyberá a prepája dôležité poznatky z biológie, psychológie či neurovedy a podľa popularity u súčasnej generácie čitateľov môžeme povedať, že to robí naozaj pútavo. My by sme už len nadôvažok podotkli, že aj návšteva knižnice je skvelým návykom, ktorého by si sa nemal vzdávať.

Rýchlokurz geniality si znova udržal konštantný záujem zo strany čitateľov. Najmä tých, ktorých sa neboja zapojiť kritické myslenie a posilniť svoj všeobecný prehľad. Či už sa zaujímaš o ekológiu, ekonómiu alebo sociológiu, Ľudovít Ódor ťa prevedie všetkými dôležitými poznatkami hravou formou a zrozumiteľným jazykom. Nemôžeme opäť nespomenúť tiež výbornú grafickú úpravu a karikatúry od Shootyho. 

Geniálny kúsok v geniálnej knižnici

Nováčikom v top 3 sa stala Dobrá správa o úzkosti od psychiatra Andersa Hansena. Švédsky lekár v tejto publikácii ozrejmuje fakt, že poruchy ako úzkosť a depresia môžeme v istom kontexte vnímať viac ako prejav zdravého fungovania našej psychickej obranyschopnosti než chorobného správania. Hansen dáva čitateľom do pozornosti spôsoby, akými sa môžu popasovať s nepriaznivými stavmi mysle a priblížiť sa duševnej pohode a zdraviu. 

Téma zdravia je v rámci populárno-náučných publikácií zaručeným lákadlom. Dokazuje to aj úspech knižnej série amerického liečiteľa Anthonyho Williama. Veď len samotný životný príbeh tohto medicínskeho média je hodný sfilmovania. Naši čitatelia v roku 2024 od neho najčastejšie siahali po dieloch Liečivá sila potravín a Štítna žľaza. V prvej menovanej William pripisuje určitým druhom potravín špecifický vplyv pri liečbe rozšírených civilizačných chorôb, pri druhej zas venuje zvýšený dôraz symptómom a zvýšenej starostlivosti o tento dôležitý hormonálny orgán nášho tela. 

Správnu motiváciu môžu naši čitatelia načerpať z kníh tunajšej spisovateľky Hedvigy Plačintárovej. Počas minulého roka sme najmenej vídali v knižnici tretí diel zo série Liečivé príbehy: inšpirácie a zamyslenia. Išlo o desiatu najpožičiavanejšiu knihu z oddelenia náučnej literatúry  Aj cez ňu sa mohli čitatelia opäť pomocou príbehov stotožniť s vybranými ľudskými osudmi a vziať si z nich osobitné ponaučenia.

Učíme sa ako (sa) učiť

Rok 2024 priniesol rovnako zvýšený záujem o publikácie v oblasti pedagogiky. Autorka publikácie Preventívny program pre žiakov s poruchami správania Dana Rosová sa celý život venuje poradenstvu pre deti, mládež a rizikové skupiny. V knihe z roku 2018 sleduje možnosti prevencie porúch správania prostredníctvom tréningu sociálnych spôsobilostí. Medzi základné zdroje tohto vedného odboru bezpochyby patrí i Pedagogika českej autorky Dagmar Šafránkovej. Publikácia z roku 2019 nazerá na pedagogiku už cez optiku 21. storočia s prihliadnutím na jav, akým je digitalizácia výchovno-vzdelávacieho procesu i okolitého sveta. Prekvapujúco sa svojej knižničnej renesancie dočkala 20-ročná brožúra Psychológia a pedagogika pomáhajú škole od Vladislava Kačániho a Ľudovíta Višňovského. Kniha je určená všetkým učiteľom, výchovným a pedagogickým pracovníkom, pričom prináša teoretické informácie napríklad o využívaní voľného času žiakov, spolupráci škôl s rodinami či o kreativite žiakov i pedagógov. 

Po stopách netradičných destinácií

Posledným kusom do našej skladačky TOP 10 najpožičiavanejších kníh náučného oddelenia je cestopis Martina Navrátila, ktorému sa po roku znova podarilo s cestopisnou sériou Okolo sveta dostať medzi najžiadanejšie publikácie. Tentoraz sa takáto pocta dostala druhému dielu populárnej edície s podnázvom Putovanie po hodvábnej ceste. Skúsený cestovateľ Martin prevedie každého čitateľa historickou trasou z Istanbulu cez Kaukaz a Blízky východ až po stredoázijské krajiny a tajomstvami opradenú Čínu. 

Druhú sadu najčítanejších kníh v Gemerskej knižnici za rok 2024 máš úspešne za sebou. Zaujíma ťa, ktorá kniha bola najväčším absentérom, a teda najväčším hitom medzi detskými a mládežníckymi čitateľmi? Tak si počkaj na náš ďalší blogový článok a medzitým neprestávaj sledovať tiež naše sociálne siete – Facebook a Instagram.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Tam, kde rastú knihy a s nimi aj čitatelia

Streda. 22. máj. Pre mnohých celkom obyčajný deň. My sme sa však rozhodli, že pre teba práve v tento dátum pripravíme podujatie, na ktoré môžeš spomínať. Druhý ročník knižničného festivalu Záhrada plná kníh do Rožňavy opäť priviedol príjemných hostí aj šikovných ľudí z regiónu. A vďaka tomuto blogu sa o jeho príbehu i priebehu dozvieš viac.  Všetko pripravené! Len aby počasie vydržalo... Čo si mohol od podujatia s názvom Záhrada plná kníh tento rok očakávať? V prvom rade sme ti chceli poskytnúť kultúrne vyžitie a nezabudnuteľné zážitky. Je nám ľúto, že počasie malo iné plány. Ukázali sme však, že knihovníci sú pripravení na všetko a žiaden bod programu festivalu sme neoželeli. Poznáš to príslovie o dobrých ľuďoch? My a naši hostia sme počas stredajšieho dňa boli jasným dôkazom jeho platnosti. Si pripravený/á prežiť ho s nami opäť? Začíname! Všetci čítali s radosťou Záhrada a domáce zvieratká jednoznačne idú dokopy. Keď sa k tomu pridajú tiež obľúbené knihy, vznikne príjemné poseden...

Slnko, sparno, knižnica...alebo ako sme prežili leto

Miešané nápoje, piesok pod nohami a bezstarostné vytváranie zásob vitamínu D. Takáto idyla v knižnici počas letných mesiacov určite nevládne. Hoci priznávame, že aj u nás máme o čosi menší ruch ako počas iných mesiacov roka. S aktivitami sme však rozhodne v júli ani auguste "nesekli" a tak ti v tomto blogu pripomenieme, čím žila knižnica počas leta 2024. Okno do leta Našou prioritou bolo samozrejme to, aby sme ti ponúkli čo najširšiu ponuku kníh na príjemné chvíle letného čítania. Stačilo sa len prelúskať  on-line katalógom , alebo sa prísť schladiť počas rekordných horúčav do našich, predsa len o čosi chladnejších priestorov. U nás ťa potom vždy vieme oboznámiť s horúcimi knižnými novinkami, ktorých počas rekordne teplého leta pribudlo neúrekom.  Mohol/-la si sa tak potešiť z nových románov od populárnej  Lucindy Rileyovej , letných romancí z vydavateľstva Metafora , taktiež však i z pokračovaní obľúbených detektívnych sérií od Lisy Reganovej či Roberta Bryndzu . V...

BOOKtóber – keď je v knižnici rušno

Október je jedným z mesiacov, pri ktorých má človek pocit, že trvá nekonečne. Dni sa skracujú, úloh pribúda a pracovný i školský kolobeh funguje na plné obrátky. Taktiež však môže tento kalendárny mesiac neskutočne rýchlo preletieť. Najmä keď sa naplní zaujímavými aktivitami a podujatiami. To bol aj prípad našej knižnice, ktorá zažila celkom rušný BOOktóber.   Väčšinu októbrových podujatí sa nám podarilo realizovať cez projekt s názvom Zalistujte v nás. Ten sme mohli spustiť v roku 2024 vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Zopár zaujímavých stretnutí v rámci daného projektu na nás čaká podobne i v novembri, preto neprestávaj sledovať naše sociálne siete. Inšpiráciu k účasti na nich môžeš nabrať v nasledujúcich riadkoch.  Vonku prázdno a dnu... Veľkým ťahákom pre všetkých fanúšikov slovenskej detektívky bolo stretnutie s jedným z najznámejších autorov tohto žánru v poslednom desaťročí – Františkom Kozmonom. Nitriansky rodák debutoval v roku 2014 knihou Posledný...