Dvere sa otvárajú. Tep sa zvyšuje. Počuješ zips na kabelke či šušťanie tašky. Očakávaš, čo sa stane. Celá situácia ti už je dobre známa. Na druhej strane plexiskla sa pomaly objaví čitateľ, čitateľka a s nevinným úsmevom ti položí tú osudovú otázku:
“Vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knihu?”
Knižnica od A po Z
(nonšalantný podcast Gemerskej knižnice)
Časť desiata: Jedna pani povedala: knihy z dosluchu
Keby existovalo nejaké sčítavanie viet, ktoré v priestoroch knižnice odznejú najčastejšie, tak by sa medzi ne určite zaradili napríklad: „A táto je dobrá?”, „Vy ste to nečítali? A čo tu potom celé dni robíte?“, „To tu naozaj nemáte nič novšie?” Ver, že aj my sa týchto otázok počas roka napočúvame do sýtosti. Rozumieme ti. Veď cieľ máme rovnaký. Poskytnúť ti príjemný čitateľský zážitok. A dôvod na opätovnú návštevu. Odkiaľ potom ťaháme tie zázračné tipy na dobré knihy? Pohodlne sa usaď a roztoč naplno mozgové závity. Prezradíme ti zázračné knihovnícke tajomstvo.
Uši. Áno, áno, presne tak. Tento magický párový orgán sa osvedčil aj v takomto kultivovanom a kultúrnom prostredí. Počúvame, čo nám hovoríš. Radi si takisto vypočujeme aj čitateľské debaty o konkrétnych knihách. O tom, čo sa jednému páči a tomu druhému nie. O výbornom príbehu, pri ktorom si nevieš síce spomenúť na autora ani názov, ale vrelo ho odporúčaš. Alebo o zmene žánru. Dobrým zdrojom informácií pre našu prácu sú aj knižné tipy, s ktorými sa nám zdôveruješ. S očakávanými novinkami. S pokračovaniami obľúbených sérií. Či klasikami, ktoré berieš ako výzvu.
Oči. A už i druhé tajomstvo je vonku. Čítame nimi recenzie. Prebehneme pomocou nich tiež rozhovory s populárnymi autormi. Posledným záchranným lanom pre nás často býva čítanie anotácie tesne predtým, ako ti knihu podáme. Aby si nedostal len erotiku, keď chceš predovšetkým romantiku. Alebo nech ťa nenecháme odísť s akčným trilerom, keď si sa chcel dozvedieť skôr niečo viac o chemických reakciách v ľudskom tele.
O tejto knihe som niečo započul ráno v autorádiu na ceste do práce. V dámskom televíznom magazíne, ktorý si si zapla k poobedňajšej šálke kávy, si videla autorku, ako oduševnene rozpráva o svojich “knižných deťoch”. Nechal/-a si sa vtiahnuť do víru knižných hitov z krátkych videorecenzií na Facebooku, YouTube či TikToku. Ako si pochopil, existuje kopa dobrých zdrojov a pre nás knihovníkov to znamená, že si musíme svoj všeobecný prehľad neustále rozširovať. Aby sme na druhej strane pultu nevyzerali ako povestný vyplašený jeleň na diaľnici kultúrnych informácií.
Si práve na konci desiatej časti nášho knižničného podcastu, v ktorom sa presúvame od jednej knižničnej lahôdky ku druhej v abecednom poradí. V novom kratšom formáte sa už približujeme k písmenku K, tak sa drž na palube spolu s nami a sleduj naše sociálne siete, nech vieš o všetkom, čo pre teba pripravujeme.
Komentáre
Zverejnenie komentára