Pripravení na novú čitateľskú výzvu? Pre rok 2025 sme sa rozhodli rozšíriť naše literárne obzory a poobzerať sa po tom, čo nám ponúknu jednotlivé krajiny či kontinenty. Takýmto spôsobom vznikla Cesta okolo sveta za osem kníh. Osem rôznych destinácií sa rovná ôsmim rôznym pohľadom na svet. Zadanie je jednoduché – máš prečítať knihu, ktorá nejakým spôsobom s danou destináciou súvisí. Môže ísť o rodnú krajinu autora alebo miesto deja tebou vybranej knihy. Stále ťa to nepresvedčilo? Nič sa nedeje! Pokračuj v čítaní blogu a azda pochopíš o čom hovoríme.
Bem-vindo ao Brasil!
Brazília a literatúra? V posledných desaťročiach toto spojenie symbolizuje osobnosť Paula Coelha. Ako by sa dala opísať jeho tvorba? Ťažko! Ide totiž o pravú literárnu všehochuť – od fejtónov (Ako rieka, ktorá plynie...), ezoterických a filozofických románov (Alef, Alchymista, Brida) cez aktuálne spoločenské otázky (Veronika sa rozhodla zomrieť, Víťaz je sám) až po náboženské príbehy (Piata hora, Rukopis z Akkry).
Samotný Coelhov život ukrýva zaujímavé momenty, akými bol pobyt v psychiatrickej liečebni s elektrošokovou terapiou či ročné putovanie po svete s hnutím hippies počas vysokoškolských čias. O týchto nezvyčajných zážitkoch sa rozpovedal ďalšiemu brazílskemu spisovateľovi Fernandovi Moraisovi a vznikla z toho biografická kniha Mág.
Medzi známe mená brazílskej literatúry patrí tiež Jorge Amado. O kvalite jeho tvorby svedčí napríklad fakt, že bol v 20. storočí až sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. Syn majiteľa kakaovej plantáže sa zameriaval na spoločenské vzťahy a kultúrne rozdiely, ktoré v Brazílii pretrvávali. Typické je preňho zobrazovanie Brazílčanov ako chudobných, ale zato veselých, komunikatívnych a pôžitkárskych ľudí. Dva roky života Amado dokonca prežil v Československu, kde sa mu narodila dcéra Paloma. Knihy od Amada u nás nájdeš v slovenčine, maďarčine aj češtine a z tých známejších si môžeš vybrať trebárs Donu Floru a jej dvoch mužov – príbeh o kuchárke a jej dvoch manželoch s úplne rozdielnymi povahami či Mulatku Gabrielu – román o láske plantážničky a arabského kaviarnika.
Ako sme ti však avizovali už na začiatku, nemusíš pátrať len po esách brazílskej literatúry. Pokojne sa môžeš pustiť do cestopisov či románov, ktoré sa v Brazílii odohrávajú. Lepšiu kulisu na dobrodružné príbehy ako je Amazonský prales predsa nájdeš len ťažko. Nie nadarmo zvyknú Amazóniu označovať ako zelené pľúca planéty.
Prírodné bohatstvo hustých pralesov niektorých láka a iných straší. Za klasiku z prostredia Amazonského pralesu možno považovať dobrodružný román Stratený svet od Arthura Conana Doylea. Výprava na čele s profesorom Challengerom objavuje zákutia amazonskej divočiny a zisťuje, že je domovom prehistorických zvierat. Inšpiráciou pre škótskeho spisovateľa boli dobrodružné expedície britského bádateľa Percyho Fawcetta zo začiatku 20. storočia. Po jeho stopách sa na začiatku tohto storočia zas vydal americký novinár David Grann z časopisu New Yorker. Na základe zozbieraného historického materiálu nám Grann približuje Fawcettovo pátranie po Stratenom meste Z, ktoré malo byť centrom bájnej krajiny Eldorádo.
V hlbokom brazílskom pralese sa ale môže rozvíjať tiež ľúbostný príbeh. Najmä keď ide o núdzové pristátie uprostred divočiny. Do takejto nezávideniahodnej situácie sa dostala Aimee, hlavná hrdinka príbehu Iskra nádeje. Spoločnosť na napínavej ceste za snúbencom jej v pralese robí pilot Tristan. Choroby, hlad a neľútostné prírodné podmienky dvojicu stroskotancov pomaly zbližujú viac, než si sú ochotní pripustiť. Romantiku na brehoch Amazonky dala do knižnej podoby americká spisovateľka Layla Hagenová.
Brazília a sci-fi? Pre britského autora Iana McDonalda žiaden problém. Tri príbehy troch hlavných postáv sa odohrávajú v troch rozličných časových obdobiach v Sao Paule, Riu de Janeiro a v Amazonskom pralese. Brasyl je komplikovaný román, v ktorom sa môžeš ľahko stratiť, ak však ako čitateľ/-ka vytrváš, možno sa na svet budeš pozerať v nových súvislostiach. Keď sa už rozprávame o rozličných časových rovinách, nemôžeme vynechať prvý diel obľúbenej série Sedem sestier od Lucindy Rileyovej. V ňom sa najstaršia sestra Maia vydáva do Ria de Janeiro, aby odokryla tajomstvá zo života viacerých generácií jej biologickej rodiny. Okrem kvalitne vystavaného deja môžeš čo-to zistiť o stavbe sochy Krista Spasiteľa, ktorá vyčnieva práve nad týmto známym pobrežným mestom.
Do prostredia najväčšej krajiny juhoamerického kontinentu sa môžeš ponoriť i pomocou cestopisov. Medzi prírodnými pokladmi Brazílie ťa pritom môže sprevádzať samotný exprezident Rudolf Schuster. Ten svoje cestopisný denník pomenoval Stopy viedli k Indiánom a nadväzuje v ňom na rozprávania svojho otca. Alebo ťa skôr nadchnú futbalové hviezdy legendárneho národného tímu "kanárikov"? Vybrať si u nás môžeš hoci aj futbalového kúzelníka Neymara či ďalšiu ikonu futbalu – Pelého.
Čo povieš? Necháš sa inšpirovať niektorými našimi knižnými tipmi? Alebo vyhlásiš samostatné pátranie po knihe, ktorá spĺňa brazílske zadanie? Pokojne si môžeš spraviť z návštevy knižnice karneval a zatancovať si medzi regálmi sambu. Keď už máš knihu z brazílskeho prostredia prečítanú, tak sa zastav u nás v knižnici a zapíšeme ju do tvojho pasu čitateľského svetobežníka. Dovtedy sa s tebou lúčime lámanou brazílskou portugalčinou – Adeus!
Komentáre
Zverejnenie komentára